środa, 27 listopada 2013

Fajne narzędzia sieciowe (XIV): Jeszcze jedna platforma edukacyjna


Dzienniki elektroniczne opanowują powoli szkolną rzeczywistość. Wartością dodaną używania tego narzędzia jest fakt rosnącej cyfryzacji polskich szkół. Bo jak się już ma e-dziennik, to czemu nie mieć platformy edukacyjnej? Czasami można mieć nawet dwa w jednym.


Taką możliwość daje dostawca jednego z najpopularniejszych dostawców e-dzienników - firma Librus. Od trzech lat w swojej ofercie ma ona bowiem także zintegrowaną z dziennikiem platformę edukacyjną. Wspomniana integracja nie jest wprawdzie doskonała, ponieważ producentem samej platformy jest podwykonawca ze Słowacji, ale informatycy obu firm robią, co się da, aby e-dziennik i e-platforma komunikowały się między sobą w miarę dobrze.

Wielkim plusem jest to, że aby wejść do obu serwisów, potrzeba tylko jednego loginu i jednego hasła. Praktycznie każdy użytkownik librusowego e-dziennika po zalogowaniu się jest także od razu na platformie. Wystarczy dwa kliknięcia i widzimy kolorową paletę gotowych testów przygotowanycvh przez wydawcę.


Możemy z nich korzystać do woli, jednak założeniem każdej platformy jest to, że prowadzący kurs nauczyciel sam tworzy ćwiczenia, testy oraz inne materiały dla swoich uczniów.  Nie inaczej jest w przypadku platformy E-Nauczanie (bo taką nazwę nosi serwis dostarczany przez Librusa).

Po kliknięciu na ikonkę "Stwórz nowy test" widzimy listę rodzajów testów, które możemy stworzyć:


Są wśród nich prawie wszystkie klasyczne rodzaje testów:
testy jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, kategoryzowanie pojęć, łączenie pojęć w pary, dopasowywanie obrazków i pojęć a także zadania otwarte.

Interfejs każdego rodzaju testów jest zrozumiały i bardzo prosty:



Bardzo udanym ćwiczeniem pośród proponowanych jest ćwiczenie pozwalające lokalizować punkty na obrazku. Wczytujemy na platformę dowolny obrazek, a następnie ustalamy na nim punkty i nadajemy im nazwy. Uczeń musi po wyświetleniu nazwy kliknąć w odpowiedni punkt na obrazku.

Jedynym rodzajem ćwiczeni, którego ewidentnie brakuje w zestawie testów E-Nauczania jest klasyczny test na wpisywanie wyrazów w tekście.  Jest to moim zdaniem duży brak, ponieważ takie ćwiczenie znajduje się wśród rodzajów ćwiczeń pojawiających się na egzaminie gimnazjalnym z języka niemieckiego. Niestety platforma nie umożliwia stworzenia ćwiczenia tego rodzaju. Szkoda, że twórcy tej bardzo przyjaznej w obsłudze platformy, nie wzorowali się na sprawdzonym już narzędziu do tworzenia platformowych testów czyli na programie HotPotatoes.

Za duży plus należy uznać możliwość bezpośredniego wczytywania plików obrazkowych na platformę. Użytkownik nie kusi się martwić, gdzie i jak archiwizowane są te pliki. Są one po prostu zakotwiczone w ćwiczeniu, do którego zostały użyte.

Opisywana tutaj platforma ma jeszcze dwie bardzo pozytywne cechy. Pierwszą jest możliwość dzielenia się stworzonymi przez siebie testami z innymi użytkownikami. W praktyce jest to bardzo proste: każdy użytkownik może po utworzeniu przez siebie testu "polecić" do innemu użytkownikowi lub grupie użytkowników. Takie testy przesyłane są na ich konto i od tej pory mogą oni ich używać oraz dowolnie modyfikować.

Drugą zaletą jest fakt, że oceny z platformy mogą zostać automatycznie wysłane do e-dziennika. Zatem działanie nauczyciele sprowadza się do kilku czynności:

1. Stworzenie testów (stosunkowo dużo pracy)

2. Skonfigurowanie skali ocen, żeby system sam liczył oceny (mało pracy)

3. Przypisanie uczniom testów (mało pracy)

4. Wysłanie ocen do e-dziennika (mało pracy)

Aby pokonać największa barierę, jaką jest pracochłonność tworzenia nowych testów, można się jednak posłużyć pomocą uczniów. To oni zgodnie z regułą "Lernen durch Lehren" mogą tworzyć dla nas i dla innych grup rozmaite testy i ćwiczenia.

Bardzo dobrym pomysłem jest także wymienienia się testami w ramach zespołu nauczycieli tego samego przedmiotu.

Dodatkowa możliwością jaką oferuje E-Naucznie jest tworzenie lekcji (na kształt SCORMów) oraz projektów, gdzie uczniowie mogą przesyłać do nauczyciele pliki z prezentacjami, wypracowaniami i innymi wytworami elektronicznymi.

Podsumowując mogę powiedzieć, że platforma edukacyjna oferowana przez firmę Librus jest bardzo prostym, ale i przydatnym narzędziem, zwłaszcza dla nauczycieli, którzy w e-learningu czynią swojej pierwsze kroki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz