niedziela, 16 grudnia 2012

Fajne narzędzia sieciowe (XI): WORDLE


Zapewne wielu z was widziało już grafiki wygenerowane jako chmury wyrazów przy pomocy specjalnych kreatorów. W dzisiejszym poście opowiem, jak korzystać z jednego z nich. Jest darmowy, dostępny jako serwis online i nie trzeba się do niego logować.
Wspomniany kreator jest dostępny pod adresem:
http://www.wordle.net

1. Po wejściu na stronę musimy kliknąć na górze w menu napis CREATE.

2. W pole tekstowe, które nam przed nami się otworzy, wpisujemy lub wklejamy słowa, które będą tworzyły naszą chmurę wyrazów (zwaną również Wortsalat czyli sałatką słowną). Może to być także cały tekst. Kreator sam rozrzuci te słowa. Po wpisaniu wszystkich potrzebnych nam słów klikamy napis GO.

3. Utworzoną chmurę wyrazów możemy teraz edytować. Służą do tego polecenia w menu na górze strony. W sekcji LANGUAGE możemy zadeklarować, czy program ma usunąć z tekstu pospolite słowa (REMOVE COMMON GERMAN WORDS) np. spójniki i czy ma z niego usunąć liczebniki (REMOVE NUMBERS). Możemy też zdecydować, czy na sza chmura będzie się składała z dużych (UPPER CASE) czy małych (LOWER CASE) liter.

4. W sekcji FONT wybieramy, jaką czcionkę ma mieć nasza chmura wyrazów.  Uwaga! Nie wszystkie zestawy czcionek mają polskie i niemieckie znaki diakrytyczne, dlatego musimy zastosować tutaj metodę prób i błędów.

5. W sekcji LAYOUT możemy zdecydować, czy nasza chmura wyrazów ma mieć porządek alfabetyczny i czy wyrazy na niej mają być ułożone horyzontalnie czy wertykalnie. Możemy też zdecydować się na układ mieszany.

6. W sekcji COLOR wybieramy paletę kolorów dla naszej chmury wyrazów. Mamy do dyspozycji kilka domyślnych palet kolorów, ale możemy też oczywiście ułożyć własną.


JAK WYKORZYSTAĆ ZROBIONĄ PRZEZ NAS CHMURĘ WYRAZÓW

Po pierwsze tak stworzoną chmurę możemy wydrukować. Możemy też pokazać ją uczniom za pomocą tablicy interaktywnej czy rzutnika. Możemy także zapisać nasz projekt w publicznej galerii i przy pomocy podanego linka korzystać z niego w wersji online. Raz opublikowaną chmurę możemy podlinkować na stronie internetowej czy blogu.

Niestety kreator nie przewiduje funkcji, która byłaby bardzo przydatna. Nie można zapisywać chmury jako pliku graficznego. Taka opcja byłaby dla nas bardzo przydatna, bo dzięki niej moglibyśmy korzystać z naszej chmury wyrazów także bez konieczności łączenia się z Internetem.

Oczywiści można tę niedogodność obejść korzystając z funkcji Print Screen czyli z zapisywania zrzutów ekranu naszego komputera. Aby to zrobić wystarczy po wyświetleniu na ekranie naszej chmury wyrazów wcisnąć przycisk PrtSc (lub w niektórych laptopach kombinację Fn+PrtSc). Następnie wklejamy nasz zrzut ekranu do dowolnego edytora grafiki (na przykład PAINTA), zapisujemy na dysku i gotowe. W razie potrzeby możemy naszą chmurę wyrazów odpowiedni dociąć.

PRZYKŁADY SAŁATEK SŁOWNYCH

Chmury wyrazów czyli nasze sałatki słowne są świetnym narzędziem stymulującym uczniów do kreatywnej pracy. Możemy przygotować zestaw słów który nasi uczniowie muszą wykorzystać do zredagowania tekstu listu, maila czy kartki pocztowej.

Tak pomyślane ćwiczenie nie kosztuje dużo czasu w ciągu lekcji, a przerzuca całą aktywność an uczniów. Naszym zadaniem jest tylko uprzednie przygotowanie sałatki słownej.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz