czwartek, 22 listopada 2012

Fajne narzędzia sieciowe (X): Ćwiczenia interaktywne dla wszystkich

W ostatnim poście pisałam o moich wrażeniach po konferencji "Nauczycielka i Nauczyciel 2.0". Wspomniałam wtedy o pracowniku Instytutu Goethego w Krakowie - Andreasie Kotzu, który zaprezentował nam ciekawą stronkę z ćwiczeniami interaktywnymi. Wykradając trochę czasu, przeglądnęłam niedawno owe ćwiczenia i polecam je z czystym sumieniem.
Są ciekawe, zabawne, łatwe w obsłudze i można je na pewno wykorzystać w nauczaniu języka niemieckiego. A o to nam przecież najbardziej chodzi. Oto strona:

www.goethe.de/polen

Wchodzimy na stronkę, klikamy Deutsch lernen, następnie po lewej wybieramy Sprachspiele i już wyświetlają nam się różne ćwiczenia:

1. Farben und Muster

Ćwiczenie działa jak tradycyjne Memory. Po lewej stronie są okienka do odkrywania z opisami typu braune Kreise, bunte Streifen, lila Wellen, rot grüne Karomuster. A po prawej okienka ze wzorzystymi jajeczkami. Całe ćwiczenie jest oczywiście na czas, więc trzeba się spieszyć;)

2. Himmelsrichtungen

Ukazuje nam się kompas wskazujący dany kierunek. Wokół niego pojawiają się podpisy. Oczywiście trzeba na nie szybko kliknąć. Ćwiczymy tu nie tylko tradycyjne cztery strony świata, ale również takie kierunki jak: północno - wschodni, czy południowo - zachodni. Mamy na to tylko jedną minutę. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, że owe podpisy co chwilę przemieszczają się. Naprawdę fajna zabawa.

3. Autospiel

Super zabawa nie tylko dla chłopców. W tym zadaniu ćwiczymy tworzenie trybu rozkazującego dla formy grzecznościowej. Składamy przy okazji samochód i poznajemy jego części w języku niemieckim. Znów wszystko na czas:)


4. Das Deutschland - Puzzle

Typowe ćwiczenie z realioznawstwa i do tego niezwykle łatwe, dlatego nadaje się jak najbardziej dla grup początkujących. Przed oczyma mamy części puzzli niemieckich państw związkowych oraz mapę, którą należy tymi częściami wypełnić. Łapiemy myszką daną część i przeciągamy na mapę. Jeśli trafimy, ukazuje nam się na dole krótki opis wybranego państwa związkowego. Ponieważ ćwiczenie to nie jest na czas, uczniowie mogą korzystać ze słowników w celu zrozumienia informacji o danym kraju związkowym.

5. Die Uhrzeit

Zgodnie z podstawą programową, uczymy uczniów określania czasu. To ćwiczenie jak najbardziej się do tego nadaje. Podobnie jak z kompasem: na środku widzimy zegar z konkretną godziną. Dookoła niego opisy godzin, które się przemieszczają. W prawym górnym rogu wyświetlają nam się nasze punkty. Na wykonanie tego zadania mamy tylko 3 minuty.

6. Kofferchaos im Bahnhof

Tu możemy utrwalać nieco czas przeszły Perfekt. Pojawiają nam się walizki z czasownikami w formie bezokolicznika. Trzeba jak najszybciej wpisać formę Partizip II. Ostrzegam, że jest narzucone duże tempo. Jeśli nie zmieścimy się w czasie, musimy rozpocząć całe ćwiczenie od początku;( Ale za to, po wpisaniu wszystkich poprawnych form, pojawia nam się ciekawy tekst, w którym widzimy zastosowanie tych czasowników. Polecam.

7. Kreuz - Kreis - Spiel

Gra oparta na tradycyjnym "kółko-krzyżyk", ale nieco zmodyfikowana. Utrwalamy tu: kolory, części ciała lub przedmioty codziennego użytku (lampa, stół, obraz). Gra jest trzystopniowa. Jeśli uda nam się wygrać pierwszą część z komputerem, przechodzimy na drugi stopień. Polecam również dorosłym jako relaks:)

8. Kreuzworträtsel

Wypełniając krzyżówkę, utrwalamy pisownię liczb.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz