sobota, 10 listopada 2012

Fajne narzędzia sieciowe (IX): WSIPNET.PL

Już drugi rok nauczyciele języka niemieckiego, których uczniowie korzystają z podręcznika "Aha! Neu", mają do swojej dyspozycji nieodpłatnie udostępnioną przez wydawnictwo platformę z zeszytami ćwiczeń online. Tak się składa, że w mojej szkole pracujemy właśnie z tymi podręcznikami, więc miałem dobrą okazję przetestować ten system w poprzednim roku szkolnym. 

System ćwiczeń online do podręcznika "Aha! Neu" jest ściśle powiązany z układem treści książki. Materiał na platformie podzielony jest na te same rozdziały i podrozdziały co w podręczniku, sprawdzany jest ten sam zasób słownictwa i te same konstrukcje gramatyczne.

http://www.wsipnet.pl/

Zamysł twórców tej platformy był taki, żeby uczniowie swoje zadania domowe mogli wykonywać nie (tylko) w tradycyjnym zeszycie ćwiczeń, który w przypadku "Aha! Neu" jest integralną częścią podręcznika, ale w domu przez Internet.

Jak funkcjonuje WSIPNET.PL?

Po pierwsze nauczyciel musi się zarejestrować w serwisie. Sama rejestracja nie jest skomplikowana i przypomina rejestrację w każdym innym serwisie internetowym. Po potwierdzeniu rejestracji możemy się zalogować na platformie i zacząć przygotowania do pracy online. Przede wszystkim musimy w serwisie założyć własne klasy. Nadajemy im własne nazwy i definiujemy przewidywalną liczbę uczniów. Dla każdej klasy wymyślamy hasło, które potem musimy przekazać naszym uczniom, aby mogli dopisać się do klasy. Każdej klasie system przypisuje także unikalny numer (PIN). Ten numer też musimy przekazać uczniom.

Drugi krok należy do uczniów. Oni również muszą po pierwsze zarejestrować się w serwisie. Po potwierdzeniu rejestracji i zalogowaniu zapisują się do swojej klasy za pomocą otrzymanego od nauczyciela hasła klasy i  numeru PIN. Wybierają też właściwy zeszyt ćwiczeń, z którym będą pracowali. Wybór zeszytu ćwiczeń następuje poprzez wpisanie klucza dostępu, który każdy uczeń otrzymuje przy zakupie podręcznika. Jeśli zmienimy podręcznik (np. z 1A na 1B) musimy zmienić też klucz dostępu, który jest przyporządkowany tylko do jednej części podręcznika.

Wydawnictwo dopuszcza także możliwość, że uczniowie nabywają podręczniki z drugiego obiegu. W takiej sytuacji nauczyciel musi zwrócić się do wydawnictwa za pomocą specjalnej formularza o przysłanie dodatkowych kluczy dostępu. 

Zawartość serwisu WSIPNET

 Jak już pisałem, układ ćwiczeń na WSIPNECIE jest dokładnym odwzorowaniem podrozdziałów w podręczniku. Jeden zestaw ćwiczeń to jeden podrozdział z podręczniku. Co ważne - ćwiczenia online nie powielają tych zawartych w tradycyjnym drukowanym zeszycie ćwiczeń. Są jedynie jego uzupełnieniem. Każdy taki zestaw nauczyciel może zadać całej klasie, albo pojedynczym uczniom. Zadając określa termin i czas wykonywania ćwiczenia. Źle wykonane ćwiczenie można odesłać uczniowi do ponownego zrobienia. W serwisie przechowywana jest historia wszystkich wykonanych ćwiczeń.
 
Niestety ćwiczenia na WSIPNECIE to wyłącznie zadania zamknięte. Uczeń może zatem tylko klikać. Jest to podstawowa wada tego serwisu. Brak kreatywnych ćwiczeń otwartych bardzo obniża wartość WSIPNETU. Jest to zatem tylko namiastka tego, czym może być prawdziwa platforma e-learningowa. 

Ze względu na ograniczone możliwości ćwiczenia prawdziwych kompetencji językowych należy zdecydowanie odradzić nauczycielom rezygnowanie z tradycyjnych książkowych zeszytów ćwiczeń na korzyść tych wirtualnych. Owszem, zachęcam wszystkich do tego, co sam robię już drugi rok. Do wykorzystywania WSIPNETu jako sposobu na motywowania uczniów i do zaznajamiania ich z metodami stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych do nauki języka niemieckiego. Przy tak określonych celach możemy mieć z korzystania z wirtualnych zeszytów ćwiczeń odnieść korzyści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz