Zapewne wielu z was widziało już grafiki wygenerowane jako chmury wyrazów przy pomocy specjalnych kreatorów. W dzisiejszym poście opowiem, jak korzystać z jednego z nich. Jest darmowy, dostępny jako serwis online i nie trzeba się do niego logować.
niedziela, 16 grudnia 2012
Fajne narzędzia sieciowe (XI): WORDLE
Zapewne wielu z was widziało już grafiki wygenerowane jako chmury wyrazów przy pomocy specjalnych kreatorów. W dzisiejszym poście opowiem, jak korzystać z jednego z nich. Jest darmowy, dostępny jako serwis online i nie trzeba się do niego logować.
czwartek, 22 listopada 2012
Fajne narzędzia sieciowe (X): Ćwiczenia interaktywne dla wszystkich
W ostatnim poście pisałam o moich wrażeniach po konferencji "Nauczycielka i Nauczyciel 2.0". Wspomniałam wtedy o pracowniku Instytutu Goethego w Krakowie - Andreasie Kotzu, który zaprezentował nam ciekawą stronkę z ćwiczeniami interaktywnymi. Wykradając trochę czasu, przeglądnęłam niedawno owe ćwiczenia i polecam je z czystym sumieniem.
środa, 21 listopada 2012
Metoda CLIL w "Językach Obcych"
W nawiązaniu do postów na temat metody CLIL, które publikowałem po zakończeniu październikowej konferencji "Zmieniająca się szkoła" chciałbym zachęcić wszystkich zainteresowanych tematem, aby przejrzeli bogaty zasób artykułów na ten temat opublikowanych w numerze specjalnym "Języków Obcych".
niedziela, 18 listopada 2012
Po konferencji "Nauczycielka i Nauczyciel 2.0"
Napiszę dziś o konferencji "Nauczycielka i Nauczyciel 2.0", organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu Szkoła z klasą 2.0. Konferencja odbyła się w dniu 15 listopada br. w siedzibie Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, a ja brałam w niej udział jako uczestniczka tegorocznej edycji programu.
środa, 14 listopada 2012
Metoda "Lernen durch Lehren"
Podczas konferencji dla nauczycieli biorących udział w programie "Szkoła z klasą 2.0" odbędą się warsztaty przedmiotowe prowadzone przez opiekunów pracowni. Ponieważ jestem opiekunem pracowni języka niemieckiego, będę prowadził warsztaty dla germanistów. Moje warsztaty będą poświęcone uczeniu poprzez nauczanie czyli metodzie "Lernen durch Lehren.
sobota, 10 listopada 2012
Fajne narzędzia sieciowe (IX): WSIPNET.PL
Już
drugi rok nauczyciele języka niemieckiego, których uczniowie
korzystają z podręcznika "Aha! Neu", mają do swojej
dyspozycji nieodpłatnie udostępnioną przez wydawnictwo platformę
z zeszytami ćwiczeń online. Tak się składa, że w mojej szkole
pracujemy właśnie z tymi podręcznikami, więc miałem dobrą
okazję przetestować ten system w poprzednim roku szkolnym.
środa, 7 listopada 2012
Pracownia języka niemieckiego "Szkoły z klasą 2.0"
Jakiś czas temu zachęcałem wszystkich nauczycieli chłonnych wrażeń i nowych umiejętności do wzięcia udziału w tegorocznej edycji akcji "Szkoła z klasą 2.0". Obecnie "Szkoła z klasą" trwa już na dobre. Uczestnikom udostępniono mini-platformę do dokumentowania własnych działań podczas realizacji poszczególnych zadań tego programu. Ruszyły też wirtualne pracownie przedmiotowe. To akurat nowość w "Szkole z klasą 2.0".
sobota, 3 listopada 2012
Jak wprowadzić CLIL? - materiały z warsztatów
Zgodnie z obietnicą publikuję dzisiaj materiały z prowadzonych przeze mnie warsztatów na temat metody CLIL i nauczania bilingwalnego. Umożliwi to wszystkim uczestnikom ponowną refleksję na temat treści, o których była mowa podczas dwóch dni konferencji.
piątek, 2 listopada 2012
Projekt CLIL z elementami geografii
Metoda CLIL nadaje się do zastosowania na każdym poziomie nauczania. Immersja językowa ma bardzo pozytywny wpływ na przyrost wyczucia językowego u najmłodszych. A starsi chętnie realizują projekty językowe zahaczające o treści programowe z innych przedmiotów. Tym razem daję przykład prostego projektu z elementami CLILu, który realizowałem z grupą gimnazjalistów dwa lata temu.
środa, 31 października 2012
Po konferencji "Schule im Wandel"
Chciałbym na moim blogu dokonać podsumowania konferencji "Schule im Wandel", która odbyła się w dniach 29-30 października w Warszawie. Dziękuję wszystkim za udział w prowadzonych przeze mnie warsztatach na temat CLILu i nauczania dwujęzycznego. W najbliższych dniach opublikuję tutaj wszystkie materiały z tych warsztatów. Dzisiaj prezentacja projektu "Schule im Wandel".
niedziela, 28 października 2012
W stronę CLIL
CLIL, czyli zintegrowane kształcenie przedmiotowo-językowe (z ang. Content and Language Integrated Learning) to pojęcie funkcjonujące w środowisku nauczycieli języków obcych od wielu lat. Jednak ostatnio także dyrektorzy szkół zaczęli dostrzegać we wprowadzaniu nauczania dwujęzycznego szanse dla swoich szkół. Szansę na rozwój, albo tylko na przetrwanie w trudnych czasach demograficznego dołka.
Fajne narzędzia sieciowe (VIII): Ćwiczenia leksykalne i gramatyczne
W dzisiejszym poście chciałbym wam pokazać stronę, której zawartość można wykorzystać do utrwalania nawyków artykulacyjnych oraz powtarzania słownictwa w zakresie podstawowym. Opisywane tu zasoby łatwo zastosować na lekcji przy użyciu tablicy interaktywnej lub rzutnika.
niedziela, 21 października 2012
Jak zrobić film ze zdjęć
Dziś pokażę jak najprościej zrobić
zwykłe Fotostory. Wspominałam wcześniej, że warto mieć zawsze
przy sobie mały aparat cyfrowy, albo telefon komórkowy z
możliwością robienia zdjęć. Dzięki tym narzędziom możemy
uwieczniać wiele sytuacji z życia szkoły, a zwłaszcza naszych
lekcji. Wstęp za nami, więc do dzieła.
Blog "Majstersztyk"
Zakładając tego bloga chcieliśmy zebrać w jednym miejscu nasze doświadczenia z pracy nauczycielskiej i podzielić się nimi z kolegami po fachu - nauczycielami języka niemieckiego. Nie oznacza to jednak, że do tej pory takich miejsc w sieci nie było. Weźmy chociażby taki blog "Majstersztyk".
niedziela, 14 października 2012
Multibook do podręcznika Aha Neu
Temat e-podręczników pojawia się w polskich mediach coraz częściej i zdaje się zapowiadać początek nowej ery w całej polskiej oświacie. Nie wiadomo wprawdzie, kiedy ta era ostatecznie nadejdzie, ale i tak raczej warto czekać. W tym oczekiwaniu proponuję mały przyczynek w sprawie podręczników elektronicznych.
sobota, 13 października 2012
"Koniec epoki kredy"
Książka Aleksandry Pezdy "Koniec epoki kredy" ukazała się ponad rok temu i była wielokrotnie - bardziej lub mniej sensownie - recenzowana, ale w kontekście popularyzowania narzędzi TIK-owych do celów edukacyjnych po prostu nie mogę pominąć jej na tym blogu.
sobota, 6 października 2012
Fajne narzędzia sieciowe (VI): Ćwiczenia online wydawnictwa "Hueber"
piątek, 5 października 2012
Kamerka + pomysł = projekt
Żeby podczas zwykłych zajęć lekcyjnych pracować metodą projektu, nie trzeba wiele. Czasami wystarczy pomysł i minimum sprzętu. Przy zaangażowaniu uczestników i odrobinie szczęścia, efekty takiego planowanego na szybko projektu często przekraczają oczekiwania realizatorów. I dają dużo frajdy!
wtorek, 2 października 2012
"Der Dativ ist dem Genitiv sein Tod"
Koledzy
germaniści, czy wiecie, jakie "e" powinno się poprawnie
wymawiać w słowie Mecklemburg? OK, może i wiecie, ale być może nie
wiecie dlaczego akurat przez długie "e" (tak jak na przykład w słowie
Mehl). Aby się tego dowiedzieć, wystarczy przeczytać
polecaną przeze mnie książkę. Albo chociażby kliknąć na link do
blogu jej autora.
niedziela, 23 września 2012
Fajne narzędzia sieciowe (V): Test do samooceny znajomości języków
26 września obchodzony będzie Europejski Dzień Języków. Zaglądając na oficjalną stronę tej imprezy znalazłem ciekawe narzędzie do samooceny kompetencji językowych.
piątek, 21 września 2012
Mój pierwszy projekt „Weihnachtsplätzchen“
Mój pierwszy duży
projekt udało mi się zrealizować w grudniu
ubiegłego roku. Przeprowadziłam go w klasie VI liczącej wówczas
18 uczniów. Na tamtą chwilę niewiele jeszcze wiedziałam o projekcie jako takim, ale byłam świeżo po bardzo udanym szkoleniu organizowanym przez Instytut Goethego na temat wykorzystania muzyki na lekcjach języka niemieckiego. Miałam głowę pełną pomysłów. Do tego doszła jeszcze wielka ochota i wiara, że mi się uda.
środa, 19 września 2012
Nowa edycja "Szkoły z klasą 2.0"
Za kilkanaście dni upływa termin zgłoszeń do tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji "Szkoła z klasą 2.0". Jeśli odczuwacie potrzebę zrobienia w ramach swojej szkolnej pracy czegoś fajnego i kreatywnego, powinniście poszukać w szkole sprzymierzeńców i zgłosić się do akcji.
wtorek, 18 września 2012
Zasoby sieciowe (II): Methoden-Kiste
Pisałem niedawno o moim wakacyjnym wyjeździe do Bonn. Oprócz wizyt przy szafie z książkami udało mi się także odwiedzić Bundeszentrale für Politische Bildung. Zaopatrzyłem się tam w mapy, czasopisma, a także w pewną pozycję książkowa, którą z dnia na dzień coraz chętniej przeglądam.
piątek, 14 września 2012
Fajne narzędzia sieciowe (IV): Syntezator mowy "Ivona"
Zakup
tablicy interaktywnej czy rzutnika przez szkołę wcale nie
gwarantuje natychmiastowej zmiany form i metod prowadzenia lekcji. Bo
o jakości lekcji nie przesądza sprzęt, lecz umiejętności i kreatywność
nauczyciela. Oto kolejna prosta podpowiedź, jak przy pomocy
darmowych narzędzi dostępnych w sieci można ciekawiej poprowadzić
lekcję języka niemieckiego przy okazji aktywizując uczniów.
Pozwólcie, że przedstawię wam Ivonę.
środa, 12 września 2012
Zasoby sieciowe (I): Projekt Gutenberg
Internet
to jeden wielki śmietnik. Tak, ja też potwierdzam te słowa! Lecz
gdyby kiedyś ktoś bardzo ważny (np. Pan Bóg) miał zamiar raz na
zawsze zlikwidować sieć globalną, to jednym z argumentów, aby
tego nie robić, byłoby istnienie właśnie takich stron jak strona
Projekt Gutenberg.
poniedziałek, 10 września 2012
Fajne narzędzia sieciowe (III): http://issuu.com
Dzisiejsza szkoła to szkoła cyfrowych wytworów. Uczniowie robią prezentacje, piszą artykuły, tworzą grafiki. Po wystawieniu oceny wiele z tych prac ląduje gdzieś na dysku domowego komputera i powoli odchodzi w zapomnienie. A przecież wcale nie musi tak być!
niedziela, 9 września 2012
Fajne narzędzia sieciowe (II): Zabawy językowe
Modne
ostatnio tablice interaktywne znaleźć już można w prawie każdej
polskiej szkole. Często pochodzą ze środków unijnych, czasami zakupione zostały ze środków własnych lub dzięki hojności rodziców uczniów. Szkoły chwalą sie ich posiadaniem, chociaż częstotliwość wykorzystania tablic na lekcjach pozostawia wiele do życzenia.
sobota, 8 września 2012
Szafa książek w mieście Bonn
Już pierwszego dnia mojego sierpniowego pobytu w Bonn odkryłem nad brzegiem Renu dziwną szafę. Szafa stała sobie pośrodku bulwaru, była duża, metalowa i miała oszklone drzwiczki zarówno z przodu jak i z tyłu. No i była cała wypełniona książkami. Na początku myślałem, że to jakaś artystyczna instalacja, ale prędko przekonałem się o jej o wiele bardziej praktycznym przeznaczeniu.
czwartek, 6 września 2012
Fajne narzędzia sieciowe (I): Eteherpad Lite
W dzisiejszym odcinku pokażę wam narzędzie sieciowe, dzięki któremu możecie nauczyć uczniów współpracy przy edycji jednego tekstu. Narzędzie jest darmowe i bardzo łatwe w obsłudze.
Dziennik z papieru? Nein, danke!
Uff! Dobrze, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego już za nami. Nie wiem jak was, ale mnie wyjątkowo irytują te wszechobecne w tym dniu artykuły, oświadczenia, komentarze i fragmenty przemówień ważnych ludzi, z których ja głupi dowiaduję się, jak to jest źle z polską oświatą i co trzeba koniecznie zrobić, żeby ten stan poprawić.
środa, 5 września 2012
Metoda projektu również dla laików
Gdyby ktoś jeszcze kilka lat temu
powiedział mi, że w swojej pracy wykorzystuje metodę projektu,
spytałabym „a co to takiego?” Kiedy już bliżej poznałam założenia teoretyczne pracy projektowej, przekonałam się, że ja wcześniej - zupełnie nieświadomie - także realizowałam
z uczniami projekty edukacyjne, chociaż raczej nie używałam tej nazwy.
sobota, 1 września 2012
Subskrybuj:
Posty (Atom)