poniedziałek, 10 września 2012

Fajne narzędzia sieciowe (III): http://issuu.com

Dzisiejsza szkoła to szkoła cyfrowych wytworów. Uczniowie robią prezentacje, piszą artykuły, tworzą grafiki. Po wystawieniu oceny wiele z tych prac ląduje gdzieś na dysku domowego komputera i powoli odchodzi w zapomnienie. A przecież wcale nie musi tak być!
Prace uczniów na pewno warte są tego, aby je wyeksponować. O YouTube i możliwościach publikowania filmów wiedzą wszyscy. Ale ja chcę pokazać wam serwis, na którym możecie publikować prace tekstowe i prezentacje.

Serwis, o którym tu mowa, znajdziecie pod tym adresem

http://issuu.com

Co trzeba zrobić, żeby móc publikować?

1. Trzeba się zarejestrować w serwisie. Procedura rejestracji jest taka sama jak wszędzie. Potrzeba podać maila, login i hasło. No i potwierdzić rejestrację poprzez skrzynkę mailową.

2. Po zalogowaniu się możemy dodawać własne publikacje. Musimy tylko kliknąć na link "Upload". Otworzy nam się panel użytkownika z następującymi pozycjami:


  • Browse => tu musimy wskazać plik na dysku naszego komputera. Plik nie może zawierać więcej nić 500 stron i być większy niż 100MB.
  • Title => podajemy tytuł publikacji
  • Description => podajemy opis naszego pliku
  • Web name => nazwa pliku, która będzie tworzyła ostatni człon linka do naszej publikacji:
http://issuu.com/robert.kolebuk/docs/prezentacja1  
  •  Keywords => podajemy słowa kluczowe dla naszej publikacji (trzeba podać przynajmniej dwa!)
  • Type => wybieramy typ dokumentu (artykuł, portfolio, prezentacja itp.)
  • Child-safe => potwierdzamy, że odbiorcami naszej prezentacji mogą być dzieci
  • Publish date => określamy datę początku publikacji
  • Target your audience => określamy nasza grupę docelową (kategoria, język, obszar)
  • Media => tu możemy dodać do naszej publikacji plik dźwiękowy, który będzie jej muzycznym tłem
  • Publishing options => decydujemy, czy nasze publikacja będzie prywatna czy publiczna (ważne!)
  • Sharing options => tu decydujemy czy czytelnicy mogą komentować (Comments), oceniać (Rating) i pobierać (Download) naszą publikację.
Jeśli zaznaczyliśmy wszystkie obowiązkowe pola, możemy kliknąć Upload file (Wczytaj plik). Pokaże się pasek postępu przesyłania pliku.



Po ukończeniu przesyłania zobaczymy po lewej stronie menu naszego profilu. W folderze My Documents zobaczymy podfoldery z dokumentami publicznymi i prywatnymi.

W górnym menu możemy dodawać do swojego profilu foldery, edytować (Edit), przesuwać (Move to) i kasować (Delete) pliki. Oczywiście wcześniej musimy zaznaczyć, o który plik z pokazanych na wirtualnej półeczce nam chodzi.



Najważniejsze dla nas są jednak dwa przyciski

1. "Copy link", => tu możemy podawać na naszej stronie lub blogu link do ściągania opublikowanego przez nas pliku na dysk. I nasi czytelnicy dopiero na dysku będą mogli oglądać nasz plik. Oczywiście jeśli podczas określania właściwości naszej publikacji na to im pozwolimy.

2. "Embed" => tu możemy umieszczać na naszej stronie lub blogu kod html, dzięki któremu nasza publikacja będzie widoczna na stronie. Czytelnicy będą ja mogli oglądać bez konieczności ściągania na twardy dysk.


Opublikowana przez nas praca wygląda mniej więcej tak:





Można ją kartkować i przełączyć na widok pełnoekranowy Klikając na "Expand". Prawda, że fajne?

Poniżej podaję przykład, jak na szkolnej stronie internetowej można wyeksponować prace uczniów. W tym wypadku są to prezentacje, przekonwertowane do formatu pdf.

http://mrat.pl/index.php/przedmioty-2/jezyk-niemiecki/441-ich-heisse

Aha! Pamiętajmy, że przed opublikowanie każdej pracy musimy zapytać jej twórców o zgodę. Najlepiej w formie pisemnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz